Sistem Bilişim Hizmetleri

 • Yazı boyutunu yükselt
 • Varsayılan yazı boyutu
 • Yazı boyutunu düşür
Bilsayar Teknik Servis BLOG'u


Masaüstündeki Herşey Kayboldu

E-posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 170
ZayıfMükemmel 
masaüstündeki herşey kaybolduMasaüstündeki Herşey Kayboldu!

Bilgisayarımın masaüstünde bulunan herşey kayboldu, masaüstündeki tüm dosyalar, ikonlar yok oldu, masaüstünde hiçbirşey gözükmüyor diyorsanız bu yazımızı mutlaka gözden geçirmelisiniz. Belkide çözümü çok basit olabilir.

Bilgisayarınızı açtınız, herşey normal. Masaüstü karşınıza geldi ama bomboş duruyor. Sadece windows başlat ve yan tarafındaki görev çubuğu aktif. Bu hatanın birçok nedeni olabilir. Ben size en basit çözümünden zor olana doğru farklı çözüm yolları göstereceğim.

1. YOL

Masaüstünüzde boş bir alanda sağ tıklayarak sırasıyla; Görünüm > Masaüstü Simgelerini Göster seçeneğini seçin. Eğer masa üstündeki simgelerinizin hepsi geri geldiyse başka birşey yapmanıza gerek kalmadı.

2. FARKLI YOL

Başlat > Çalıştır > gpedit.msc komutunu çalıştırın.

Karşınıza Grup İlkesi ekranı geldiğinde sırasıyla kullanıcı yapılandırması > yönetim şablonlarından "Masaüstü" klasörüne tıklayın. Karşınıza "Active Deskop" ve "Active directory " diye iki ayrı klasör gelecek. Active Deskop'ın  içerisine girin.  Sağ tarafta Active Deskop ayarları gelecek. Oradan "Active Deskop duvar kağıdı" ayarına gelin ve sağ tıklayarak özelliklerden ayarı devre dışı bırakın. Daha sonra bilgisayarınızı restart ederek değişikliği kontrol edin.

3. FARKLI YOL

Ctrl + Alt + Del tuşlarına basarak Görev Yöneticisiniz başlatın. Görev yöneticisi üst menüsünde sırasıyla şunları yapın; Dosya > Yeni Görev (Çalıştır) deyin ve açılan kutucuğa explorer yazarak enter tuşuna basın. Hepsi bu.

4. FARKLI YOL

Başlat > Çalıştır > regedit.exe komutunu çalıştırın.

Karşınıza gelen kayıt defteri yöneticisinde sırasıyla aşağıdaki anahtarlara ulaşarak aşağıda bahsedeceğim değerleri kontrol ediniz.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Image File Execution Options\
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Image File Execution Options\

bu anahtarlar da explorer.exe ve iexplorer.exe değerleri var ise o değerlerin üzerine sağ tıklayarak silin. Daha sonra aşağıdaki anahtarın olduğu kısma ulaşın.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon

Yukarıdaki anahtarın altında bulunan "shell" tıklayın ve sağ tarafında görünen "REG_SZ" alanına çift tıklayın. karşınıza gelen ekranda  "explorer c:/windows/explorer.exe" değeri yazıyor olması gerekir. Eğer bu değerin en sonunda explorer.exe yazmıyor ise veyahut başka bir dosya adı var ise bunu explorer.exe olarak değiştirin.

Daha sonra bilgisayarınızı restart edin ve değişikliği gözlemleyin.

5. FARKLI YOL

Başlat > Çalıştır > mmc komutunu çalıştırın.

Karşına bir mmc konsolü gelecek. Sonra sırasıyla şunları yapın. Dosya > Ek bileşen ekle / kaldır > ekle dedikten sonra karşına gelen listede yerel kullanıcılar ve gruplar seçeneğini seçin. Listenin en altında yer alan ana konsola gelene kadar tamam deyin.

Daha sonra konsolda " Yerel kullanıcı Gruplarına tıkladığınızda users ve grup olarak 2 bölüm göreceksiniz"users" kısmında kullanıcı hesabını bularak üstüne sağ tıklayın ve sil deyin. Daha sonra boş bir alana sağ tıklayarak yeni kullanıcı'yı seçin ve yeni bir profil oLuşturun.

Daha sonra "grup" kısmına gelerek "administrator" bölümünün üzerine çift tıklayınr. Altta "ekle" diyerek sırasıyLa şunları yapın. Gelişmiş > şimdi bul deyin ve karşınıza gelen listeden yeni profili seçerek tamam deyin. Tekrar tamam diyerek profili administrator grubuna ekleyin.

Son olarak bilgisayarınızı restart edin ve değişikliği gözlemleyin.

6. FARKLI YOL

Başlat > Çalıştır dedikten sonra aşağıdaki komutları sırası ile tek tek çalıştırın. Daha sonra bilgisayarınızı restart ederek değişikliği gözlemleyin.

regsvr32 jscript.dll
regsvr32 vbscript.dll
regsvr32 /i mshtml.dll

7. FARKLI YOL

Başlat > Çalıştır > msconfig komutunu çalıştırın.  

Daha sonra karşınıza gelen "sistem yapılandırması" penceresindeki "Genel" tabına tıklayarak listede bulunan Sistem Geri Yükleme seçeneğine bir kere tıklayarak aşağıdaki "Başlatma" düğmesine tıklayın. Daha sonra karşınıza gelen pencereden çalıştığına emin olduğunuz tarihteki "sistem geri yükleme noktasını" seçerek tamam deyin ve yönergeleri takip edin. Bilgisayarınız restar edecek ve bir süre işlem yapacak. Burada sabırla beklemeyi unutmayın.

Bu işlemlerin herhangi birisini uyguladıktan sonra Masaüstü ekranınızda kaybolan herşeyin tekrar geldiğini görürseniz sakın şaşırmayın.

 

Bu site bilgisayarınıza zarar verebilir Mesajı ve Çözümü

E-posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 9
ZayıfMükemmel 
Bu site bilgisayarınıza zarar verebilir
Bu site bilgisayarınıza zarar verebilir Mesajı ve Çözümü

Bir gün sitenizine olan ziyaretlerin düştüğünü anladınız ve araştırmalarınız sonucunda sitenizin Google’da aratıldığında "Bu site bilgisayarınıza zarar verebilir" uyarısı ile birlikte yayınlandığını fark ettiniz. Bu uyarıyı siz dahil internete giren herkes aynı şekilde görmekte olduğunu hatırlatmamıza gerek yoktur herhalde. Bu durumda sitenizi listeleyenler bilgisayarına virüs bulaştırma riskini göze almayacaklarından dolayı kimse web sitenize girmek istemeyecektir.

Aşağıda Bu site bilgisayarınıza zarar verebilir uyarısından nasıl kurtulacağınızı anlatmaya çalışacağız.

 zararlı içeril

Google arama listelerinde yukarıda gözüktüğü gibi web siteniz zararlı içerikli bir web site olarak gösteriliyor ve bu durumdan nasıl kurtulacağınızı bilmiyorsunuz. Okumaya devam edin...

Öncelikle web sitenizin bu duruma nasıl düştüğünü öğrenmeniz gerekmektedir. Bunun için hemen bu siteye girerek (McAfee SiteAdvisor) sitenizdeki zararlı içerikleri bulmanız gerekiyor.

Daha sonra bu zararlı içerikleri / kodları sayfanızadan tek tek temizlemeniz gerekiyor.

Daha sonra aşağıdaki işlemleri sırası ile tamamlayın;

 • Google'lın Web Sitesi Yönetici Araçlarına girin. https://www.google.com/webmasters/tools/reconsideration?hl=tr  (üye değilseniz mutlaka üye olun ve web sitenizi ekleyerek site doğrulatma işlemini tamamlayın).
 • Üstteki işlemi tamamladıktan sonra Web Sitenizin Değerlendirilmesini isteyin.
 • http://stopbadware.org/home/review isimli web sitesini açın ve alttaki boş kısma web sitenizin adresini yazıp gönderin.
 • Karşınıza çıkan sayfanın altında çıkan Click Here yazısına tıklayın.
 • Sonrasında karşımıza bir form geliyor. Adınızı, Soyadınızı, E-posta adresinizi ve web sitenizin adresimizi girin.

Alttaki mesaj alanına da İngilizce olarak göndermek istediğimiz mesajı girin. Örnek olarak aşağıdaki mesajı kullanabilirsiniz.

Hello, You have banned our web site for we have detrimental contents. So we are looking like detrimental website for google visitors. And you have state I must reach with you by this forum. We have deleted from website all detrimental contents. We are expecting you look over the website again and reopen the ban our website on google search enginees.
Best Regards,

Üstteki yazı Tükçe olarak şu anlama geliyor;
Merhabalar; Web sitemizi zararlı içerik olduğu için google arama motorlarında fişlemişsiniz. Dolayısı ile google üstünden sitemize ulaşan kullanıcılar için şuan zararlı içerik bulunduran site konumundayız. Ve web sitenizde bulunan yönergeleri takip ederek bu form aracılığı ile size ulaşmam gerektiğini belirtmişsiniz. Bahsedilen zararlı içerik niteliği taşıyan her tülü içeriği web sitemizden kaldırmış bulunmaktayız. Web sitemizin son hali ile tekrardan gözden geçirilerek uygunsuz içerik olmadığının tespitinin gerçekleşmesi ve de Google'daki bu fişlemenin kalkmasını umuyoruz. İyi çalışmalar. Saygılarımızla

Bundan sonra beklemekten başka yapabileceğiniz birşey yok.  Stop Badware sistemi en kısa sürede sisteminizi inceleyerek gerekli işlemi yapacaktır. Bir arkadaşımın web sitesinde çıkan bu sorun 12 saat içerisinde giderilmiştir.

Ayrıca aşağıdaki linke tıklayarak web sitenizin mozilla firefox'ta da engellenmesini durdurmak isteyebilirsiniz.
http://www.google.com/safebrowsing/report_error/?tpl=mozilla&hl=tr

 

Virüs Güvenlik Uyarısı (bredolab-trojan)

E-posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 5
ZayıfMükemmel 
Trojan
Virüs en çok Türkiye'den yayılıyor.

Nod32 antivirüs programının yaratıcısı ESET, Avrupa’daki bilgisayarlarda hızla yayılan yeni bir virüse dikkat çekiyor.

Buna göre ‘Bredolab Trojan’ adlı truva atı – virüs, dünya tehdit listesinin yeni konuğu. Bu yeni virüs,  PDF (Taşınabilir Belge Biçimi) ya da SWF dosyaları (flash animasyonlar) aracılığı ile PC’lerin içine sızabiliyor.  Aktive olabilmesi için etkilenmiş PDF ya da SWF dosyalarını açmak gibi bir kullanıcı müdahalesine ihtiyaç duyuyor.

Bu yeni virüs Haziran ayında Avusturya, Polonya ve Türkiye’de ilk 5; Bulgaristan, İngiltere ve İsveç’te ilk 10 tehdit arasında yer alırken, ESET ThreatSense.Net verilerine göre Temmuz ayının ilk iki haftasında Türkiye’de en hızlı yayılan virüs olarak tespit edildi.

Tam olarak Win32/TrojanDownloader.Bredolab.AA olarak nitelendirilen söz konusu virüsün ve bu çeşit ‘malware’lerin kendilerini sistem dosyalarına enjekte etmek ve bilgisayar her açıldığında kendi kendisini çalıştırabilmek gibi yetenekleri bulunuyor. Aynı zamanda http protokolü aracılığı ile uzak bir sunucu ile bağlantıya geçiyor. Bir başka deyişle sisteme yerleştikten sonra internetteki farklı sunucularından özellikle adware (reklam yazılımları), spyware (casus yazılım), downloader, password stealer (parola hırsızı) gibi diğer başka ‘malware’leri indirmeye başlıyor.

Kaynak:
http://www.telekomedya.com/read.asp?id=1069
 
 • «
 •  Başlangıç 
 •  Önceki 
 •  1 
 •  2 
 •  3 
 •  4 
 •  5 
 •  Sonraki 
 •  Son 
 • »


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

HAZIR WEB SITELERI

Hazır Web Siteleri

ÜCRETSİZ ÖZEL YAZILIMLARIMIZ

Program İndir

HABER ABONELİĞİ